232k views
4 votes
What is the minimum work needed to push a 925-kg car 207 m up along a 14.5° incline? Ignore friction.

User Hometoast
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

4.7 x 10⁵ J

Step-by-step explanation:

m = mass of the car = 925 kg

d = distance traveled parallel to incline = 207 m

θ = angle of the slope = 14.5 deg

Force applied to move the car up is given as

F = mg Sinθ eq-1

minimum work needed is given as

W = F d

using eq-1

W = mgd Sinθ

inserting the values

W = (925)(9.8)(207) Sin14.5

W = 4.7 x 10⁵ J

User Hadayat Niazi
by
6.7k points