2.6k views
4 votes
When 1.6968 g of an organic iron compound containing Fe, C, H, and O was burned in O2, 3.1737 g of CO2 and 0.90829 g of H2O were produced. In a separate experiment to determine the mass percent of iron, 0.5446 g of the compound yielded 0.1230 g of Fe2O3. What is the empirical formula of the compound?

1 Answer

2 votes

Answer: The empirical formula for the given compound is
FeC_(47)H_(66)O_(26)

Step-by-step explanation:

  • The chemical equation for the combustion of compound having carbon, hydrogen, iron and oxygen follows:


Fe_wC_xH_yO_z+O_2\rightarrow CO_2+H_2O

where, 'w', 'x', 'y' and 'z' are the subscripts of Iron, carbon, hydrogen and oxygen respectively.

We are given:

Mass of
CO_2=3.1737g

Mass of
H_2O=0.90829g

We know that:

Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol

Molar mass of water = 18 g/mol

  • For calculating the mass of carbon:

In 44g of carbon dioxide, 12 g of carbon is contained.

So, in 3.1737 g of carbon dioxide,
(12)/(44)* 3.1737=0.865g of carbon will be contained.

  • For calculating the mass of hydrogen:

In 18g of water, 2 g of hydrogen is contained.

So, in 0.90829 g of water,
(2)/(18)* 0.90829=0.101g of hydrogen will be contained.

  • For calculating the mass of iron:

Percent of Fe in
Fe_2O_3 =
\frac{(2* \text{molar mass of Fe}}{\text{molar mass of }Fe_2O_3}* 100

Molar mass of iron = 55.85 g/mol

Molar mass of iron (III) oxide = 159.69 g/mol

Putting values in above equation, we get:


\%\text{ mass of iron in }Fe_2O_3=(2* 55.85)/(159.69)* 100=69.94\%

So, the amount of iron present in 0.1230 g of
Fe_2O_3=(69.94)/(100)* 0.1230=0.0860g of iron.

  • Mass of oxygen in the compound = (1.6968) - (0.865 + 0.101 + 0.0860) = 0.6448 g

To formulate the empirical formula, we need to follow some steps:

  • Step 1: Converting the given masses into moles.

Moles of Carbon =
\frac{\text{Given mass of Carbon}}{\text{Molar mass of Carbon}}=(0.865g)/(12g/mole)=0.072moles

Moles of Hydrogen =
\frac{\text{Given mass of Hydrogen}}{\text{Molar mass of Hydrogen}}=(0.101g)/(1g/mole)=0.101moles

Moles of Oxygen =
\frac{\text{Given mass of oxygen}}{\text{Molar mass of oxygen}}=(0.6448g)/(16g/mole)=0.0403moles

Moles of Iron =
\frac{\text{Given mass of iron}}{\text{Molar mass of iron}}=(0.0860g)/(55.85g/mole)=0.00153moles

  • Step 2: Calculating the mole ratio of the given elements.

For the mole ratio, we divide each value of the moles by the smallest number of moles calculated which is 0.00153 moles.

For Carbon =
(0.072)/(0.00153)=47.05\approx 47

For Hydrogen =
(0.101)/(0.00153)=66.01\approx 66

For Oxygen =
(0.0403)/(0.00153)=26.33\approx 26

For Iron =
(0.00153)/(0.00153)=1

  • Step 3: Taking the mole ratio as their subscripts.

The ratio of Fe : C : H : O = 1 : 47 : 66 : 26

Hence, the empirical formula for the given compound is
Fe_1C_(47)H_(66)O_(26)=FeC_(47)H_(66)O_(26)

User Joe Trellick
by
8.6k points

Related questions

1 answer
3 votes
29.3k views
1 answer
1 vote
54.8k views
asked Jun 11, 2024 127k views
Jrnxf asked Jun 11, 2024
by Jrnxf
7.5k points
1 answer
2 votes
127k views