209k views
0 votes
Light with a wavelength of 488 nm is incident on a single slit with a width of 6.23 x 10^-4 m. If the screen is 2.7 m away, what is the distance to the first antinodal line?

1 Answer

7 votes

Answer:

The distance to the first anti-nodal line is
2.11*10^(-3)\ m.

Step-by-step explanation:

Given that,

Wavelength = 488 nm

Width
d=6.23*10^(-4)\ m

Distance D =2.7 m

We need to calculate the distance to the first anti-nodal line

Using formula of the distance for first anti-nodal line


y_(n)=(n\lambda D)/(d).....(I)

Where, n = number of fringe

d = width

D = distance from the screen


\lambda=wavelength of light

Put the all value in the equation (I)


y_(n)=(488*10^(-9)*2.7)/(6.23*10^(-4))


y_(n)=2.11*10^(-3)\ m

Hence, The distance to the first anti-nodal line is
2.11*10^(-3)\ m.

User Mutelogan
by
7.0k points