Answer:
The acceleration and charge are 17.122 m/s² and

Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of object = 0.8 g
Electric field = 159 N/C
Distance = 72 m
Time = 2.9 s
We know that,
The electric force is
....(I)
The newton's second law

Put the value of F in the equation (I)
...(II)
We calculate the acceleration
Using equation of motion




From equation (II)




Hence, The acceleration and charge are 17.122 m/s² and
