Answer:
0.4375 cm
Step-by-step explanation:
f = frequency of the chirp emitted by the bats = 7.84 x 10⁴ Hz
v = speed of sound in air = 343 m/s
λ = smallest wavelength = size of the smallest insect a bat can detect
Using the equation
v = f λ
inserting the values
343 = (7.84 x 10⁴) λ
λ =

λ = 43.75 x 10⁻⁴ m
λ = 0.4375 cm