Answer:
443.3 N
567.4 N
Step-by-step explanation:
Consider the triangle ABC
AC = hypotenuse = magnitude of force vector = F = 720 N
AB = adjacent = Component of force along east-west line =

BC = Opposite = Component of force along north-south line =

θ = Angle = 38 deg
In triangle ABC



= 443.3 N
Also, In triangle ABC



= 567.4 N