170k views
4 votes
If 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

User Shilpi
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$30

Explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

User Shafiq
by
7.6k points