128k views
1 vote
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18

User JudRoman
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.49/6 = 0.248 rounds to 25 cents per oz

3.59 / 13 = 0.276 rounds to 28 cents per oz

choice A is the lowest rate

Explanation:

User Mitchell Gilman
by
5.0k points