35.0k views
1 vote
A hardware store buys 300 feet of nylon rope. The store sells the rope by the inch. A customer can purchase 40 inches of the rope for $1.60. The store sells all of the rope and makes a profit of $54. How much did the store pay for the rope in dollars per inch.

Pls answer this question it’s important..

User Max Lobur
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.025 $/in.

Explanation:

The store bought 300 ft of rope.

1 ft = 12 in.

300 ft * 12 in./ft = 3600 in.

The store bought 3600 inches of rope.

The store sells 40 inches of rope for $1.60. We can find the selling unit price of rope in dollars per inch.

($1.60)/(40 in.) = $0.04/in.

The store sells the rope at a price of $0.04 per inch.

The store sold all the rope at $0.04/in.

3600 in. * $0.04/in. = $144

The store sold all the rope for $144.

The profit was $54 for selling ll the rope.

$144 - $54 = $90

The bought the rope for $90.

The cost is dollars per inch is

($90)/(3600 in.) = 0.025 $/in.

User DaFois
by
7.9k points