179k views
0 votes
Can someone please help me ??

Can someone please help me ??-example-1
User Yetta
by
5.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$1.80

Explanation:

Note this:

5 lbs of avocado/$9

So, how much for 1 lb?

Remember units!!! They REALLY are important!!

1_lb_ x $9____ = (1 x 9)/5 = 1.8

5 lbs

**where are the numbers in our conversion coming from? Our notes!

We must now convert our answer to $'s, so $1.80 is our answer!

User Sedran
by
5.1k points
3 votes

Answer:

$1.80

Explanation:

Based on the ratio shown in the double number line, the cost for 1 pound of avocados is $1.80.

5 pounds = 9$

9 divided by 5 = 1.8$/pound

User Bitops
by
5.7k points