36.8k views
3 votes
PLZ HELP ME RIGHT NOW!
Type the correct answer in each box.

PLZ HELP ME RIGHT NOW! Type the correct answer in each box.-example-1
PLZ HELP ME RIGHT NOW! Type the correct answer in each box.-example-1
PLZ HELP ME RIGHT NOW! Type the correct answer in each box.-example-2

1 Answer

3 votes

Answer:

fragrance A $26

fragrance B $24

Fragrance A has the greater unit rate

Explanation:

To find the price of fragrance A , take the price and divide by the number of bottle

$78/3 bottles = $26 per bottle

To find the price of fragrance A , we can look at the graph and find the price for 1 bottle on the x axis and go up until we hit the red line. The value of y is 24 dollars

User Asma Gheisari
by
8.5k points

No related questions found