176k views
5 votes
You want to buy a $232,000 home. You plan to pay 20% as a down payment, and take out a 3.6% APR loan for the rest. a) How much is the loan amount going to be? b) What will your monthly payments be if the length of the loan is 10 years? c) What will your monthly payments be if the length of the loan is 20 years? d) Over the course of the entire loan, how much more do you end up paying with the longer loan? (Hint: take the difference of the total amounts paid)

1 Answer

3 votes

Answer:

The price of the home = 232,000

20% is down payment.

Part A:


0.20*232000=46400

So, the loan amount will be =
232000-46400=185600

Loan amount or p = $185,600

Part B:

p = 185600

r =
3.6/12/100=0.003

n =
10*12=120

The EMI formula is :


(p* r*(1+r)^(n) )/((1+r)^(n)-1 )

Now putting the values in formula we get


(185600* 0.003*(1+0.003)^(120) )/((1+0.003)^(120)-1 )

=>
(185600* 0.003*(1.003)^(120) )/((1.003)^(120)-1 )

Monthly payments = $1844.02

Part C:

p = 185600

r =
3.6/12/100=0.003

n =
20*12=240

Now putting the values in formula we get


(185600* 0.003*(1+0.003)^(240) )/((1+0.003)^(240)-1 )

=>
(185600* 0.003*(1.003)^(240) )/((1.003)^(240)-1 )

Monthly payments = $1085.96

Part D:

For 10 year loan you have to pay =
120*1844.02=221282.40

For 20 years loan you have to pay =
240*1085.96=260630.40

So, you ended up paying
260630.40-221282.40=39348 dollars more in longer loan.

The difference is $39,348.

User Turbod
by
4.4k points