Answer:
At 4.47 seconds rock will be 3m meters from the water.
Step-by-step explanation:
We need to find when will the rock be 3 meters from the water.
That is rock has traveled (34-3) meters below.
Displacement = 31 m
Since the displacement is along down we need to give negative sign.
Displacement = -31 m
Initial velocity = 15 m/s

We have equation of motion

Substituting

Neglecting negative time.
time, t = 4.47 seconds.
So at 4.47 seconds rock will be 3m meters from the water.