45.7k views
3 votes
Sodium sulfate dissolves as follows: Na2SO4(s) → 2Na (aq) SO42- (aq). How many moles of Na2SO4 are required to make 1.0 L of solution in which the Na concentration is 0.10 M

1 Answer

4 votes

Answer:

0.05 moles of sodium sulfate are required.

Step-by-step explanation:


Na_2SO_4(s) \rightarrow 2Na^+ (aq) SO_4^(2-) (aq)

Concentration of sodium ions in 1 L = 0.10 M


0.10 M=\frac{\text{Moles of sodium ions}}{1.0 L}

Moles of sodium ions = 0.10 mol

1 mole of sodium sulfate gives 2 moles of sodium ions.

Then 0.10 mol of sodium ions will be given by:


(1)/(2)* 0.10 mol=0.05 mol

0.05 moles of sodium sulfate are required.

User DaCoda
by
6.9k points