Answer:
power, P = 90 hp
Step-by-step explanation:
It is given that,
Mass of the car, m = 1500 kg
Initial velocity of car, u = 0
Final velocity of car, v = 25 m/s
Time taken, t = 7 s
We need to find the average power delivered by the engine. Work done divided by total time taken is called power delivered by the engine. It is given by :

According to work- energy theorem, the change in kinetic energy of the energy is equal to work done i.e.


P = 66964.28 watts
Since, 1 hp = 746 W
So, P = 89.76 hp
or
P = 90 hp
So, the average power delivered by the engine is 90 hp. Hence, the correct option is (E) " 90 hp".