Answer:
The kinetic energy is 135183.99 J
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass = 1158 kg
Velocity = 55 km/h = 15.28 m/s
We need to calculate the kinetic energy
The kinetic energy is equal to the half of the product of the mass and square of velocity.
Using formula of kinetic energy



Hence, The kinetic energy is 135183.99 J