62.6k views
5 votes
Can someone help me with this plz​

Can someone help me with this plz​-example-1

2 Answers

6 votes

Answer:

the box is cheaper

Explanation:

2L bottle=$2,8(1L=$1,4)


6 * 12 \: l \: bottle = 3.9(1l = (0.65)/(12) )

the box is cheaper

User Matthewelsom
by
8.3k points
3 votes
2.8/2 = 1.4 per liter

3.9/12 = 0.325 per liter

Bottle of juices have a higher liter is 1.4
User Ryan Tse
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.