201k views
3 votes
As mentioned before, our asteroid is in the shape of a sphere and has a mass of 1000 kilograms. Determine the density (in grams per cubic centimeter) of this asteroid if its diameter is known to be 1.2 meters. Useful information: 1 kg = 1000 g, 1 m = 100 cm, volume of sphere = 4/3 ? r3. Remember that the radius of a sphere is equal to half its diameter. Show all of your work. (20 points)

User SpoksST
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:
1.1052g/cm^(3)

Step-by-step explanation:

Density
D is a characteristic property of a material and is defined as the relationship between the mass
m and volume
V of a specific substance or material. So, the density of the asteroid is given by the following equation:


D=(m)/(V) (1)

On the other hand, we know the asteroid has a mass
m=1000kg and is spherical. This means its volume is given by the following formula:


V=(4)/(3)}\pi r^(3) (2)

Where
r=(d)/(2)=(1.2m)/(2)=0.6m is the radius of the sphere and is half its diameter
d.

Knowing this, we can calculate the volume:


V=(4)/(3)}\pi (0.6m)^(3) (3)


V=0.904m^(3) (4)

Substituting (4) in (1):


D=(1000kg)/(0.904m^(3))=1105.242(kg)/(m^(3)) (5) This is the density of the asteroid, but we were asked to find it in
(g)/(cm^(3)). This means we have to make the conversion:


D=1105.242(kg)/(m^(3)).(1000g)/(1kg).(1m^(3))/((100cm)^(3))

Finally:


D=1.1052(g)/(cm^(3))

User Tessaract
by
7.8k points