8.0k views
4 votes
At a given temperature, 4.06 atm of H2 and 3.5 atm of Cl2 are mixed and allowed to come to equilibrium. The equilibrium pressure of HCl is found to be 1.418 atm. Calculate Kp for the reaction at this temperature. H2(g) + Cl2(g) <=> 2 HCl(g)

User Shosaco
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer: The value of
K_p for the given chemical reaction is 0.1415

Step-by-step explanation:

Equilibrium constant in terms of partial pressure is defined as the ratio of partial pressures of the products and the reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K_p

For a general chemical reaction:


aA+bB\rightarrow cC+dD

The expression for
K_p is written as:


K_p=(p_(C)^cp_(D)^d)/(p_(A)^ap_(B)^b)

For the given chemical equation:


H_2(g)+Cl_2(g)\rightleftharpoons 2HCl(g)

The expression for
K_p for the following equation is:


K_p=((p_(HCl))^2)/((p_(H_2))(p_(Cl_2)))

We are given:


p_(HCl)=1.418atm\\p_(H_2)=4.06atm\\p_(Cl_2)=3.5atm

Putting values in above equation, we get:


K_p=((1.418)^2)/((4.06)* (3.5))\\\\K_p=0.1415

The value of
K_p for the given chemical reaction is 0.1415

User Aklin
by
7.1k points