Answer: There is probability of 96.4% that a day in March will be foggy if it is a cloudy.
Explanation:
Since we have given that
Probability of the days in March are cloudy = 57%
Probability of the cloudy days in March are foggy = 55%
Let A be the event of cloudy days in March.
Let B be the event of foggy days in March.
So, here,
P(A) = 0.57
P(A∩B) = 0.55
We need to find the probability that days are foggy given that it is cloudy.
We would use "Conditional probability":

Hence, There is probability of 96.4% that a day in March will be foggy if it is a cloudy.