Answer: B. F(x) = 0.19x ; $1.52
Explanation:
To find the cost of 8 ounce sale , substitute 8 for x .
F(x)= 0.19x
F(8)= 0.19(8)
F(8)=1.52
Answer:
For an 8-ounce salad would cost $1.52
Every ounce would cost $0.19.
So you would multiply the cost with how much you would buy.
0.19(cost per ounce)×8(how much ounce)=1.52(total pay)
5.4m questions
7.0m answers