Answer:
Required time, t = 0.84 seconds
Step-by-step explanation:
It is given that,
Initial speed of an object, u = 22 m/s
Final velocity of an object, v = 27 m/s
Acceleration, a = 5.93 m/s²
We have to find the time required for an object to go a speed of 22 m/s to a speed of 27 m/s. It can be solved by using first equation of motion as:

Where
t = time


t = 0.84 seconds
Hence, the time required for an object is 0.84 seconds.