189k views
2 votes
What is the answer to this question

What is the answer to this question-example-1

2 Answers

2 votes

Answer:

The 4 pack is the better deal.

Explanation:

You need to divide the amount of cost by the number of rolls per pack to get a per roll price.

4 pack = $2.04

$2.04/4 rolls = cost $.51/roll

for the 9 pack $4.68.

$4.68/4 rolls = $.52/1 roll

The better deal is the 4 pack because $.51 is less than $.52 per roll for the 9 pack.

User Patrick Lorio
by
5.6k points
5 votes
2.04 divided by 4 is £0.51 per roll
4.68 divided by 9 is £0.52 per roll

4 pack is better deal because the 9 pack is more per roll
User RikSaunderson
by
5.9k points