201k views
4 votes
A projectile is shot from the edge of a cliff 140 m above ground with an initial speed of 120 m/s at an angle of 38 degrees above the horizontal. What is the time taken by the projectile to hit the ground 140 m below the cliff?(g = 9.8 m/s²)

User Steve Ross
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

17 seconds

Step-by-step explanation:

In the y direction:

y = y₀ + v₀ᵧ t + ½ gt²

0 = 140 + (120 sin 38) t + ½ (-9.8) t²

4.9 t² - 73.9 t - 140 = 0

Solve with quadratic formula:

t = [ -b ± √(b² - 4ac) ] / 2a

t = [ 73.9 ± √((-73.9)² - 4(4.9)(-140)) ] / 9.8

t = -1.7, 16.8

Since t can't be negative, t = 16.8. Rounding to 2 sig-figs, the projectile lands after 17 seconds.

User TesX
by
6.5k points