161k views
6 votes
Find each unit rate.

$3.00 for 150 golf tees
a.
$0.02 per golf tee
c.
$50.00 per golf tee
b.
$153.00 per golf tee
d.
$0.2 per golf tee

User Bambou
by
4.7k points

1 Answer

5 votes
a. $0.02 per golf tee

To check this answer;
0.02 * 150 golf tees = $3

Let me know if this helps :)
User Ananth Duari
by
4.9k points