menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each unit rate. $3.00 for 150 golf tees a. $0.02 per golf tee c. $50.00 per golf tee b. $153.00 per golf tee d. $0.2 per golf tee
asked
Nov 4, 2022
161k
views
6
votes
Find each unit rate.
$3.00 for 150 golf tees
a.
$0.02 per golf tee
c.
$50.00 per golf tee
b.
$153.00 per golf tee
d.
$0.2 per golf tee
Mathematics
college
Bambou
asked
by
Bambou
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
a. $0.02 per golf tee
To check this answer;
0.02 * 150 golf tees = $3
Let me know if this helps :)
Ananth Duari
answered
Nov 9, 2022
by
Ananth Duari
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org