185k views
5 votes
What is the unit rate of store A?

•$0.75 / notebook

•$0.50 / notebook

•$0.80 / notebook

•None of the above

What is the unit rate of store B ?

•$0.60 / notebook

•$0.30 / notebook

•$0.55 / notebook

•None of the above

Which store has the better deal per notebook? *

•Store A

•Store B

•The unit rate is the same at both stores

User Caopeng
by
7.3k points

1 Answer

12 votes

STORE B BECAUSE LOW RATES IS BETTER THAN HIGH

User Vijay Sali
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories