231k views
2 votes
A 34-m tall building casts a shadow. The distance from the top of the building to the tip of the shadow is 37m. Find the length of the shadow. If necessary, round your answer to the nearest tenth.

User Sifriday
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer: 14.6

Explanation:

Draw a right triangle such that the building is perpendicular to the ground (which is where the shadow is cast).

Use Pythagorean Theorem to find the length of the shadow (x):

x² + 34² = 37²

x² = 37² - 34²

x² = 213

√x² = √213

x = 14.59

A 34-m tall building casts a shadow. The distance from the top of the building to-example-1
User Lolveley
by
7.1k points