menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 16oz bottle of a new soda cost $3.49. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?
asked
Dec 18, 2020
28.1k
views
1
vote
A 16oz bottle of a new soda cost $3.49. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?
Mathematics
middle-school
Jspassov
asked
by
Jspassov
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
The answer is $3.4899 I think since I have no idea
NickD
answered
Dec 24, 2020
by
NickD
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 26, 2021
150k
views
What is the unit rate of the soda. soda bottle holds 16oz
Luis Alvarado
asked
Jun 26, 2021
by
Luis Alvarado
9.1k
points
Spanish
high-school
2
answers
3
votes
150k
views
asked
May 1, 2021
83.4k
views
A soda manufacturer claims that on average their bottles contain 16oz of soda with an SD of 0.1oz. A regulatory agency decides to test this claim by randomly sampling 100 bottles. They actually observe
Nuxibyte
asked
May 1, 2021
by
Nuxibyte
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
83.4k
views
asked
Jan 19, 2017
39.2k
views
Pint 16oz $3.98 Quart 32 oz 5.98 What is the unit rate to the nearest cent per ounce for each size?
Paolo Mossini
asked
Jan 19, 2017
by
Paolo Mossini
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
39.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org