213k views
3 votes
A tV set was bought for $3900 and $200 was spent on

transportation and $900 on repair. It was sold at a loss of 10%
the selling price of the television​

2 Answers

2 votes

Answer:

Rs.4500

Explanation:

1.total cost of TV=3900+200+900

=5000

2. loss=10/100*5000

=500

selling price of TV=5000-500

=Rs.4500

User Brock Allen
by
7.1k points
2 votes

Answer:

$4,500

Explanation:

Given:

Price Bought: $3,900

Transportation: $200

Repair: 900

Total amount spent = 3,900 + 200 + 900 = $5,000

10% of amount spent = 10% x 5,000 = 0.1 x 5000 = $500 (= amount loss)

TV was sold at a 10% loss,

selling price = $5,000 - $500 = $4,500

User Suhail Doshi
by
6.7k points