158k views
0 votes
NEED URGENT HELP!!!!!!!!)

A bag has 7 blue marbles, 3 red, 2 green, and 8 white. You pick a marble, record its color, and return it. If you repeat this process 150 times, how many times can you expect to pick a blue or red marble? Write your answer as a percent!

1 Answer

3 votes

Answer:

50%

Explanation:

The total number of marbles is 7 + 3 + 2 + 8 = 20

Blue or red means that the total on any one draw is 7 + 3 = 10

You would expect to draw blue or red 1/2 the time.

Out of 150 throws, you would get 1/2 * 150 which is 75 but that is not what you are asked.

% = (1/2 ) * 100 = 50% of the time

User Graver
by
7.3k points