77.3k views
2 votes
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $253.00, plus an additional $80.00 installation fee. What is the cost per square foot for the flooring?

A. $4.95

B. $5.25

C. $5.55

D. $6.06

2 Answers

5 votes
C hope this helps if you need any more let me know
User Jim Nelson
by
6.5k points
4 votes

Answer:

your answer is C.$5.55

Explanation:

  • cost of square feet flooring is $253.00
  • cost of additional installation fee $80.00

NOW TAKE THE TOTAL OF BOTH,THEN WE GET

  • $253+$80=333

NOW DO THE DIVIDE OF 333 BY 60, THEN WE GET

  • 333/60=$5.55
User Shirry
by
6.2k points