140k views
3 votes
A parachutist’s speed during a free fall reaches 180 miles per hour. What is this speed in feet peer second? At what speed, how many feet will the parachutist fall during 20 seconds of free fall? In your computations, use the fact that 1 mile is equal to 5280 feet. Do not round your answer

User Waddas
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1. 264 ft/s

2. 5280 feet

Explanation:

Changing miles per seconds to feet per hour

If 1 mile= 5280 feet

180 miles=?


(180*5280)/1 = 950400

=950400 feet

1 hour= 60×60 seconds = 3600

180 miles/hour = feet/sec = 950400/3600 =264 ft/s

To find the number of feet the parachutist fall during 20 seconds;

Distance= speed × time

=264×20 = 5280 feet

User Dynite
by
7.1k points