111k views
1 vote
Apples are on sale for \$3.12$3.12dollar sign, 3, point, 12 per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the total mass?

2 Answers

2 votes

Answer:

Since every kilo of apples cost $3.12, it is directly proportional to the total weight (which is not exactly the same as mass).

Explanation:

User Pavithra
by
5.8k points
4 votes

Answer:

:p

Explanation:

Apples are on sale for \$3.12$3.12dollar sign, 3, point, 12 per kilogram. Is the total-example-1
User Joey Baker
by
5.1k points