143k views
13 votes
The grocer’s sign above the walnuts reads “5 pounds for $8.” What is the unit rate of the walnuts, in dollars per pound?

User Volingas
by
7.5k points

2 Answers

10 votes

Answer:

1.6

Explanation:

you have to put it in a divide 8 and 5 but it goes like this 8 divided by 5

User Mbdavid
by
7.6k points
14 votes
The answer is 1.6 because if you divide 8 and 5 you get 1.6 then times 1.6 and 5 you get 8
User Ymotov
by
7.9k points