Answer:
The depreciation expenses will be "950 and 3610". A further explanation is given below.
Step-by-step explanation:
The given values are:
Cost,
= $21,500
Salvage value,
= $2,500
Asset's total life,
= $100,000
Now,
The Depreciation rate will be:
=

On putting the values, we get
=

=

=

So,
For the year 2021, the depreciation expense will be:
=

=

=

For the year 2022, the depreciation expense will be:
=

=

=
