190k views
0 votes
Jane brought 10 pencils for $5.50 and Wayne brought 26 pencils for $12 .20. using the unit rate, determine who got the better deal.​

User Miyagawa
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Wayne got the better deal

Explanation:

By dividing the money by how many pencils were bought it will give you the price per one pencil. Janes pencils were 55 cents each while Wayne’s were 47 cents each

User Matei
by
5.7k points