99.2k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $2.90 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User SuperSkunk
by
5.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

4 muffins are of $2.90

1 muffin is of 2.90/4 =0.725

1 dozen(12 muffens) 0.725x12=

Explanation:

User Havard Graff
by
4.8k points
3 votes

Answer:

8.70

Explanation:

3 * 4 = 12.

12 = 1 dozen

So you have to multiply 2.90 * 3

The answer is 8.70

=======================

That's one way to do the problem. Here's another.

4 muffins = $2.90

12 muffins = x Cross multiply.

4x = 12*2.90

4x = 34.80 Divide by 4

4x/4 = 34.80/4 Do the division

x = $8.70

User Ali Mokrani
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.