99.3k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $2.90 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User SuperSkunk
by
8.0k points

2 Answers

1 vote

Answer:

4 muffins are of $2.90

1 muffin is of 2.90/4 =0.725

1 dozen(12 muffens) 0.725x12=

Explanation:

User Havard Graff
by
7.3k points
3 votes

Answer:

8.70

Explanation:

3 * 4 = 12.

12 = 1 dozen

So you have to multiply 2.90 * 3

The answer is 8.70

=======================

That's one way to do the problem. Here's another.

4 muffins = $2.90

12 muffins = x Cross multiply.

4x = 12*2.90

4x = 34.80 Divide by 4

4x/4 = 34.80/4 Do the division

x = $8.70

User Ali Mokrani
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories