30.6k views
12 votes
Jason Buys 3 baseball bats for $450. What is the unit rate per bat? Explain or Show your work

User Soitje
by
7.6k points

1 Answer

14 votes

Answer:

Cost of 3 bats= 450

Cost of 1 bat= 450/3 = 150

Unit price 150

Explanation:

User Samuel Goldenbaum
by
8.2k points

Related questions

1 answer
5 votes
28.4k views
2 answers
2 votes
188k views
1 answer
4 votes
53.4k views