30.6k views
12 votes
Jason Buys 3 baseball bats for $450. What is the unit rate per bat? Explain or Show your work

User Soitje
by
5.0k points

1 Answer

14 votes

Answer:

Cost of 3 bats= 450

Cost of 1 bat= 450/3 = 150

Unit price 150

Explanation:

User Samuel Goldenbaum
by
5.2k points