33.0k views
18 votes
Tina pays $45.50 for 10 boxes of wheat crackers. What is the unit price? *

User IMatoria
by
4.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$4.55 because I look it up

User Mathguy
by
4.7k points
9 votes

Unit price = total price / quantity

Unit price = 45.50 / 10

Unit price = $4.55

User Zamfir Stefan
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.