Answer:
$ 37.5
Explanation:
It is given :
Price of the dress in the market = $ 50
The shopkeeper a discount percentage = 25%
Therefore the discount amount is = 25 % of 250

= 12.5
Therefore the sale price of the dress is = 50 - 12.5
= 37.5
Therefore the sale price is $ 37.5