Answer:
$62,411
Step-by-step explanation:
January 1: 260 units, cost of $152 each ($39,520 value)
June 5: purchased 460 units for $172 each ($79,120 value)
November 10: purchased 160 units for $212 each ($33,920 value)
December 15: the company sold 520 units.
Let's first find out the average weighted cost for the units purchased:
Total value: 39520 + 79120 + 33920 = $152,560
Total units bought: 260 + 460 + 160 = 880 units
Average cost: $152,560 / 880 units = $173,363636363636 /unit
Inventory left at the end:
I = 880 - 520 = 360 units
Value of the inventory:
V = 360 units * $173.3636363636 = $62,410.9090909
Rounded to the nearest dollar: $62,411