130k views
4 votes
5 pounds of birdseed cost $10.40. What is the price per ounce ?

1 Answer

3 votes

$0.13 per ounce. 5 pounds of birdseed cost $10.40, then the price per ounce is $0.13.

The easiest way to solve this problem is using arithmetic operations and unit conversion.

We have to calculate the price per pound. Let's divide $10.40 by 5 pounds.

10.40/5 = 2.08

The price per pound is $2.08

To calculate the price per ounce, with 1 pound = 16 ounces. Let's divide $2.08 by 16 ounces.

2.08/16 = 0.13

The price per ounce is $0.13

User Ibrohim Ermatov
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.