78.3k views
1 vote
3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound

1 Answer

3 votes

Answer: $0.12 per pound

Explanation:

divide $360.00 by 3, then divide it by 1000, because 1000 lbs is 1 ton

User Gustavo Bezerra
by
8.1k points