104k views
4 votes
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per cup?

User Gimhani
by
5.1k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$0.41 per cup

Explanation:

there are 16 cups in a gallon

after that multiply 16 times 3 which would be 48

Now divide $19.68 divided by 48

check---

0.41 times 48 = 19.68

User Anchandra
by
4.8k points
1 vote

Answer:

0.41 per cup

Explanation:

in 3 gallons of liquid is 48 cups so 19.68 and divide by 48 so 19.68/48=0.41

User Iberbeu
by
5.4k points