77.0k views
3 votes
3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?

User Arul
by
7.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$2.59 per pound of bark.

Explanation:

Convert 3 tons to pound

1 ton = 2,000 pounds.

3 x 2,000 = 6,000

Now divide the $ and the pounds to find the $ per pound rate

6,000 ÷ 15,540 = 2.59

$2.59

User Asher
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories