menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better buy? A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76 B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20
asked
Apr 17, 2020
108k
views
2
votes
Which is the better buy?
A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76
B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20
Mathematics
middle-school
Simon Judd
asked
by
Simon Judd
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Adnane
answered
Apr 21, 2020
by
Adnane
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 16, 2021
134k
views
A 2 gallon container of laundry detergent costs $21.36. What is the price per quart?
James Lamb
asked
Jan 16, 2021
by
James Lamb
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
134k
views
asked
Nov 7, 2022
152k
views
A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 105 loads of laundry and costs $21.99. Brand B does 80 loads of laundry and costs $17.99. Which laundry detergent is the better buy
Jmah
asked
Nov 7, 2022
by
Jmah
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
6
votes
152k
views
asked
Oct 27, 2024
160k
views
A 3-gallon container of laundry detergent costs $53.76. What is the price per cup?
Greycrow
asked
Oct 27, 2024
by
Greycrow
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
160k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity