Answer:
$0.28 is the price per ounce.
Explanation:
16 Ounces are in a Pound
9 Pounds x 16 Ounces = 144 Ounces
144 Ounces of ground beef cost $40.32
40.32 / 144 = (0.28)
9.4m questions
12.2m answers