23.3k views
0 votes
A 9-kilogram bag of cement costs $12.22. What is the unit price, rounded to the nearest cent

User Schnoedel
by
6.0k points

1 Answer

4 votes

1.36 because 12.22/9=1.36
User Olkoza
by
5.6k points