177k views
3 votes
A 3-gallon bucket of paint costs $98.52 what is the price per quart?

2 Answers

1 vote

Answer:

$8.21

Explanation:

1 gallon is 4 quarts which means that 3 gallons is 12 quarts. $98.52 divided by 12 is $8.21.

User Baluchen
by
4.8k points
0 votes

1 gallon = 4 quarts.

3 gallons x 4 quarts per gallon = 12 quarts total.

Divide the price by 12:

98.52 / 12 = $8.21 per quart.

User Rishi Barve
by
5.4k points