130k views
0 votes
3 tons of compost cost $8,280.00. What is the price per pound?

User Peeter
by
6.7k points

2 Answers

3 votes

Answer: 8,280 divided by 6,000 is 1.3,

Step-by-step explanation: there are 2,000 pounds in one ton so 3 tons would be 6,000 pound so divivde the pounds from the price

User Shahriar Shojib
by
7.4k points
4 votes

Answer:

$1.38 per pound

Solution:

1 ton = 2,000 pounds

2,000 * 3 = 6,000 pounds

8,280 / 6,000 = $1.38 per pound.

Hope This Helps ;)

User Adam Eberlin
by
7.0k points